Logowanie do konta

login
Hasło *
Zapamiętaj Mnie

Utwórz konto

Pole oznaczone gwiazdką (*) jest wymagany.
Imie
login
Hasło *
Zweryfikuj hasło *
Email *
Zweryfikuj email *
Captcha *

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Uwaga !!!

Napisał | Dział:: Nowości |

Zwroty podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będą w następujących terminach:
19 czerwca (poniedziałek)

 • Kl. Ia – godz. 800
 • kl. Ib - godz. 830
 • kl. Ic – po zakończeniu testu

20 czerwca (wtorek)

 • Kl. Id – godz. 800
 • kl. IIa - godz. 830
 • kl. IIb – po zakończeniu testu

21 czerwca (środa)

 • Kl. IIc – godz. 800
 • kl. IId- godz. 830

Poszczególne klasy zgłaszają się do sali 103, w w/w terminie wraz z wychowawcą.Prosimy wychowawców klas o poinformowanie uczniów o terminie zwrotu podręczników, a także o obowiązku oddania podręcznika w należytym stanie (podręcznik wraz z płytą, usunąć zapisy czynione ołówkiem, podkleić uszkodzone miejsca itp.)

Biblioteka szkolna

Takie przekonanie szczególnie intensywnie popularyzowała biblioteka szkolna na przełomie października i listopada bieżącego roku. Odbył się bowiem konkurs „Czytanie na ekranie" , w którym uczniowie klas pierwszych wykazali się znajomością biblioteki szkolnej oraz umiejętnością czytania - w odpowiednim tempie, z właściwym poziomem rozumienia oraz piękną ekspresją. Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze zaprezentowali swe umiejętności w konkursie, a jego laureatami zostali uczniowie z klasy Id Mateusz Łopata i Wiktor Jaśkiewicz z klasy Id. Gratulujemy! Podczas listopadowych zebrań biblioteka szkolna starała się również przekonać rodziców o swych zaletach i możliwościach pogłębiania wiedzy jakie stwarza. Wystawa prezentująca m. in. zbiory biblioteki o tematyce związanej z wychowaniem zainteresowała wielu. Stanowiła także okazję sprzyjającą wymianie spostrzeżeń, uwag na temat wartościowej , sprzyjającej rozwojowi uczniów literatury m.in. w kontekście udziału szkoły w Narodowym Programie rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka

 

Tak brzmi tegoroczne hasło ogólnopolskich obchodów akcji: „Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych". Ich celem jest promowanie biblioteki jako miejsca szczególnie przyjaznego uczniowi, a także popularyzowanie czytania, książki, biblioteki, czytelnictwa i informacji na temat święta bibliotek szkolnych.

Propozycje realizowane w naszej szkole mają także za zadanie zapoznanie uczniów klas pierwszych z biblioteką szkolną . Obejmują one następujące formy:

Biblioteka szkolna wraz ze Szkolnym Kołem Miłośników Książek zaprosiła gimnazjalistów do ... Warsztatu Kreatywnego Wytwarzania Zakładek do Książek, który otworzył swe podwoje w czytelni 26 kwietnia, tuż po przypadającym w tym roku w sobotę Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. Happeningowa akcja czytelnicza wpisała się w główną ideę tego Dnia, czyli popularyzowanie książki i czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodzieży. Na przygotowanym warsztacie pracy (sześć stołów) uczniowie mogli znaleźć wszystkie niezbędne, ale też typowe i nietypowe materiały do wykonania zakładek z ...myślą przewodnią, czyli aforyzmami autorstwa wybitnych pisarzy, myślicieli z przestrzeni wielu wieków, ukazującymi wagę książek i ich lektury. Wystarczyło wziąć ze sobą nieograniczoną wyobraźnię, worek pomysłów i wykazać się niczym nieposkromioną kreatywnością, aby tę myśl zilustrować tak, by zakładka przyciągała uwagę potencjalnych czytelników i zachęcała ich do sięgnięcia po książkę. A przekładanie jej kartek tą niezwykłą zakładką było dla nich źródłem dodatkowej przyjemności i radości. Wykonane przez prawie trzydzieścioro gimnazjalistów, naprawdę cieszące oko, zakładki ozdobiły tablicę w czytelni, a na koniec roku staną się nagrodą dla najlepszych czytelników. Biblioteka dziękuje wszystkim za udział w happeningu.

KONKURS BIBLIOTECZNY

Idąc śladem bibliotek na całym świecie, również nasza szkolna biblioteka postanowiła wykorzystać sleevface do promocji czytelnictwa. „Wyjadaczom" Internetu nie trzeba tego terminu wyjaśniać, choć nie został on przetłumaczony na język polski. Niezorientowanych informujemy, że jest to zdjęcie, na którym widzimy okładkę, sfotografowaną w ten sposób, że łączy się z sylwetkami osoby lub osób, stanowiących jej przedłużenie, dopełnienie. Całość stwarza iluzję jednolitego obrazu. Okładka musi być trzymana przed osobą fotografowaną, a efekt widoczny na zdjęciu zależy od inwencji twórcy zdjęcia.

Organizacja i przebieg konkursu:

 1. Biblioteka przygotowuje zestaw książek do sleeveface (można wybrać książkę z zestawu lub zaproponować własną)
 2. Każda klasa wybiera grupę entuzjastów sleeveface i podejmuje działania (dokonuje wyboru okładki, gromadzi niezbędne akcesoria i rekwizyty).
 3. Do wykonania sleeveface klasa angażuje trzy – cztery osoby ( modela, osobę trzymającą książkę, , fotografa, osobę „techniczną"- pomagającą w ustawieniu właściwej pozycji).
 4. Organizatorzy proszą o zgłaszanie chęci przystąpienia do konkursu osobiście w bibliotece do dnia 25 kwietnia br.
 5. Gotowe sleeveface należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. z dopiskiem w temacie e-maila: „Sleeveface", do dnia 6 maja br.
 6. Wszystkie nadesłane sleeveface zamieścimy na stronie internetowej szkoły.
 7. W drodze głosowania wskazane zostanie najbardziej pomysłowe sleeveface, a jego autorzy zostaną nagrodzeni.
 8. Dodatkowych informacji, np. dotyczących techniki wykonania zdjęcia, udziela biblioteka szkolna.

Przykładowe sleeveface: 

Wierzymy, że nie poskąpicie swoich talentów, wyobraźni, inwencji, pomysłowości i fotograficznych umiejętności na rzecz promowania książek i czytelnictwa! A zatem, zapraszamy do udziału w konkursie!

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka szkolna i szkolne Koło Miłośników Książek po raz trzeci w tym roku szkolnym przeprowadziły happening, którego celem było propagowanie książek i czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej. Tym razem został on zatytułowany „Pokaż, ze czytasz … polskich noblistów”. Jego przewodnią ideą było zachęcenie uczniów do czytania literatury z „certyfikatem jakości”, jakim jest niewątpliwie literacka Nagroda Nobla, o której śni każdy pisarz.  Organizatorzy happeningu przypomnieli krótko historię tej niezwykle prestiżowej nagrody i podkreślili fakt, że czworo spośród sześciorga polskich laureatów tej nagrody to pisarze. Aby uświadomić znaczenie tego faktu dla polskiej literatury, przytoczone zostały słowa genialnego polskiego poety romantycznego, Cypriana Kamila Norwida: „Nie miecz, nie tarcz bronią języka, lecz arcydzieła.” Wystosowano apel do gimnazjalistów, by w trosce o język ojczysty, który jest jednym z najtrudniejszych języków świata, pokazali, że … czytają arcydzieła polskich noblistów i uczą się od najlepszych, w sposób nie tylko poprawny, ale i piękny, posługiwania się nim na co dzień. Uczniowie, czekając na najatrakcyjniejszą część happeningu, wysłuchali z zainteresowaniem krótkich informacji o polskich noblistach. Clou prezentowanych działań było domino ułożone przez uczniów z klasy ID: Szymona Bartłomiejczyka, Kacpra Michalaka, Konrada Włodarczyka pod wodzą Krystiana Ulmana. Chłopcy wykorzystali około trzystu książek, aby forma domina była ciekawa i zawierała hasło happeningu. Gdy emocje sięgnęły zenitu, p. Dyrektor Anna Szczęsna, zdecydowanym ruchem dłoni, uruchomiła konstrukcję domina. Wszystkie „klocki” domina ułożyły się jak trzeba. Oklaski gimnazjalnej publiczności stały się nagrodą dla uczniów za wysiłek włożony w organizację happeningu. Biblioteka szkolna i szkolne KMK czekają na efekty swych działań w postaci zwiększonego zainteresowania gimnazjalistów utworami Henryka Sienkiewicza, St. Wł. Reymonta, Czesław Milosza i Wisławy Szymborskiej.

Tym samym kolejna edycja akcji „Październik miesiącem bibliotek szkolnych” przechodzi już do przeszłość. Niemniej jednak przewodnie hasło tegorocznych działań ”Biblioteki szkolne rządzą” pozostaje nadal  w mocy! Przez cały październik działy sie rzeczy sygnalizowane Wam  zarówno na stronie szkoły  jak i jej korytarzach. Szczególnym obiektem działań biblioteki stali się pierwszoklasiści, bowiem  ich zadaniem było zdobycie jak największej wiedzy o bibliotece szkolnej. Sprawdzian ich wysiłku w tej mierze stanowił konkurs „Jeden z dziesięciu”. Zgodnie z regułami telewizyjnej zabawy toczono zmagania odpowiadając na wiele podchwytliwych i wymagających bystrości umysłu, przedstawianych na tablicy interaktywnej, pytań. Trud się opłacił, bo wszyscy niemal uczniowie uzyskali doskonałą orientację  w „poruszaniu się „  po  bibliotece szkolnej. Konkurs ten pasował ich na rzeczywistych użytkowników biblioteki. Ale na tym nie koniec… 

Pokaż, że czytasz!

To tytuł akcji czytelniczej, która została przeprowadzona w piątek, 6 listopada, podczas długiej przerwy na głównym korytarzu gimnazjum. Zapowiedziały ją nieco intrygujące ogłoszenia, rozlepione w przeddzień w różnych miejscach szkoły: „Będzie się działo! Happening”.

Strona 1 z 2

Serwis społecznościowy

Bądź na bieżąco o najnowsze informacje z naszego serwisu:

Połącz się z nami

Szkoła w obiektywie

Prezentacje szkoły - YouTube

Zakończenie roku szkolnego za

0

Dni

0

Godziny

0

Minuty

0

Sekundy